Ar grįš į Lietuvą delfinai?

Tiesa yra ta, kad dar 2009 m., planuodama Lietuvos jūrų muziejaus delfinariumo remonto darbus, direktorė Olga Žalienė nežinomu būdu „atrado“ privatų zoologijos sodą Graikijoje ir su jo savininku sudarė sutartį dėl delfinų globos. Įdomus momentas yra tai, kad sutarties sudarymo metu parke „Attika“ delfinariumas neegzistavo – jis buvo pastatytas būtent tam, kad „priglaustų“ Lietuvos delfinus. Dar vienas subtilus momentas – keturi delfinai yra „išnuomoti“ šiam parkui dešimčiai metų, o kas antras Graikijoje gimęs delfinukas priklauso nebe Lietuvai, o geradėjui, priglaudusiam delfinus. Iki 2012 m. liepos Graikijoje gimė keturi delfinukai.


Delfinai išvežti paskubomis, nesutvarkius reikalingų dokumentų, pažeidžiant tarptautinius šalių susitarimus ir negavus oficialaus sutikimo iš Graikijos atsakingų institucijų įvežti šiois gyvūnus į šalį, kurioje, atkreipkite dėmesį, iki šiol nebuvo nelaisvėje laikomų delfinų.

 

Beje, Lietuvos delfinai yra Juodosios jūros afalinos. Šios rūšies gyvūnai yra saugomi tarptautine konvencija “Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora” (CITES,(liet. Nykstančių laukinės faunos ir floros rūšių tarptautinės  prekybos  konvencija), kurią Lietuva yra ratifikavusi 2002 m.

 

Tai, kad Lietuvos Aplinkos ministerija, perduodama delfinus, nesilaikė tarptautinių reikalavimų, atsitiktinai išaiškėjo tuomet, kai atsakingos Graikijos institucijos patikrino “Attika” zoologijos sodą, kuriame 11 Lietuvos delfinariumo juodosios jūros afalinų nuo 2010 m. linksmino žiūrovus, ir nustatė, kad jis veikė be delfinariumo veiklai reikalingo leidimo. Todėl Graikijos valdžia padavė “Attikos” parką į teismą, konfiskavo visus 11 laikinai globai atiduotų Lietuvos delfinų ir skyrė 1,5 mln. eurų baudos. Negana to, Graikijos Žaliųjų partijos narė Olga Kikou Graikijos Parlamente inicijavo įstatymo pataisą, kurią priėmus Graikijoje uždrausti bet kokie pasirodymai su gyvūnais žmonių pasilinksminimo tikslais. Taigi, iki tol sau duoną pelnę pasirodymais „Attikos“ delfinariume, Lietuvos delfinai tapo tikra našta parko savininkui.

 

Tačiau pastarasis, neturėdamas nei leidimo statyti delfinariumą, nei licencijos delfinariumo veiklai, nesutriko – jis ir toliau rengia delfinų pasirodymus, įvardindamas juos „edukacine programa“. Šiuo klausimu pradėjo domėtis įvairios inspekcijos, Graikijos Parlamento nariai.

 

Situaciją dar labiau komplikuoja tai, kad vykstant teisminiams procesams, graikai ir patys nežino ką daryti su Lietuvos “nelegalais” – Klaipėdos delfinariumas rekonstruojamas, todėl delfinai į Lietuvą grįžti negali: viena vertus, Klaipėdos delfinariumas rekonstrukcijos darbų nei neįpusėjo, antra vertus, vadinamoji „rekonstrukcija“ išties nukreipta ne į delfinų gerbūvio gerinimą, o į lankytojų patogumų kūrimą – kavinėms, tuoletams, pramogoms. Akivaizdu, kad dvigubai tankiau, nei derėtų iki 2010 m. Klaipėdoje gyvenę delfinai ir vėl turės grįšti į savo ankštą „bendrabutį“. Jeigu apskritai sugrįš.

 

Delfinariumo darbams finansuoti Ūkio ministerija numatė apie 10 mln. litų iš Europos Sąjungos Sanglaudos skatinimo veiksmų programos fondo pirmojo rekonstrukcijos etapo darbams. Tačiau dalis pirmojo etapo darbų taip ir nebuvo atlikta, kadangi paaiškėjo, kad antrojo etapo darbai gali pareikalauti koreguoti pirmojo etapo darbus. Galiausiai, Jūrų muziejaus direkcijai taip ir nepavyko sutarti su pirmojo etapo darbus vykdžiusiais rangovais, todėl delfinariumo rekonstrukcija apskritai sustabdyta.

 

Kaip jau minėta, pirmajame rekonstrukcijos etape visos rekonstrukcijos lėšos numatytos tik lankytojų patogumams gerinti, siekiant pritraukti kuo daugiau turistų. Delfinų gerovės labui numatyti tik daliniai vandens padavimo ir filtravimo sistemos atnaujinimai. Tik antrajame rekonstrukcijos etape buvo numatytas delfinariumo išplėtimas, įrengiant delfinų terapijos  centrą ir atvirą baseiną delfinams.

 

Kiek kainuos Lietuvai teismai ir delfinų viešnagė Graikijoje? Kada ir kiek delfinų grįš į Lietuvą ir kokiomis sąlygomis jie gyvens? Kur bus apgyvendinti Klaipėdos delfinai tuo atveju, jeigu Graikijos valdžia pareikalaus nutraukti jų viešnagę „Attikos“ zoologijos sode ir kas atsakys už blogai atliktus rekonstrukcijos namų darbus?

 

Į šiuos klausimus gilinasi delfinų likimui neabejingi Antikorupcijos komisijos nariai. Kviečiame nebūti abejingais visus, o turinčius naudingos informacijos – susisiekti su mumis.

 

 

 

 

adminAr grįš į Lietuvą delfinai?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *