Drauge su Tautos atstovais tūkstantiniame mitinge „Už teisingumą“ Vilniuje

2012 m. kovo 17 d. Vilniuje prie Seimo įvyko mitingas “Už teisingumą”, kuriame reiškiama parama vasarį atleistiems dviems buvusiems Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) vadovams ir reikalaujama pašalinti iš posto šiuos pareigūnus atleidusį vidaus reikalų ministrą Raimundą Palaitį.


Mitinge dalyvavo daugiau nei 2500 Lietuvos piliečių iš įvairių Lietuvos miestų. Mitinguotojai reikalavo grąžinti į darbą FNTT vadovus, skaidrinti teisėsaugos darbą, atleisti generalinį prokurorą Darių Valį ir jo pavaduotoją Darių Raulušaitį. Vidaus reikalų ministrą R. Palaitį ragino atsistatydinti.


Mitinge taip pat išsakyta kritika prezidentei, atsisakiusiai atleisti R.Palaitį iš pareigų. Susirinkę protestuotojai laikė plakatus su užrašais: „Prezidentė – valstybinių nusikaltėlių „stogas“, „Prezidente, ar Jūs šitaip kovojate su korupcija ir atstatote teisingumą?“ ir pan.


Mitinguotojų reikalavimų sąraše taip pat siūloma „išviešinti visų šalies partijų, aukštų politikų, teisėtvarkos ir slaptųjų tarnybų pareigūnų ryšius su šešėliniu verslu ir kitomis nusikalstamomis struktūromis, paskelbti duomenis apie jų gaunamus pinigus iš šių struktūrų ir galimai neteisėtą praturtėjimą“.


Plačiau apie mitingą skaitykite informaciniuose portaluose “alfa.lt“, “delfi.lt“, “lrytas.lt“, “15min.lt“.

 

 

Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininko Ligito Kernagio kalba mitinge

 

 

Mieti tautiečiai,


Nesirengiau sakyti jokių kalbų, bet likti pasyviu stebėtoju situacijos, kurią sukėlė grandininė reakcija į pirmąjį tikrą Seimo Antikorupcijos komisijos tyrimą, negaliu. Aš esu ne vienas iš 141, bet vienas iš Jūsų visų pirma.

Antikorupcijos komisija dirbo ir tebedirba toliau – eilėje laukia daug rimtų bylų. Mes susirinkome ne tam, kad politikuotume ar kažkam darytume reklamą.


Politikuojantys kolegos teigia, kad savo sprendimais Komisija įspraudė Seimą į kampą. Manau, kad į kampą šiandien įsprausta visa Tauta. Tik ne tų aštuonių Komisijos narių, o sistemos, kurią sukūrė ir maitina tie, kurie interpretuodami įstatymus, apraizgė Lietuvą jėgos ir įtakos čiuptuvais.

 

Dar kartą atsakingai pareiškiu, kad nei aš, nei kiti atsakingai dirbę Antikorupcijos komisijos nariai, neatstovavome nei savo partijų, nei kitų asmenų interesų – dirbome, taip, kaip iš mūsų tikėjosi tie, kurie mus rinko – sąžiningai ir neskaičiuodami savo laiko. Atstovavome tik vieną – svarbiausią – interesą – TIESĄ ir TEISINGUMĄ. Todėl man be galo liūdna, kad FNTT vadovų atleidimo byla tapo partinių rietenų iškilimo į viešumą priežastimi ir kažkieno priešrinkiminių kampanijų dalimi. Rietenų, kuriose paskendo ESMĖ – dar vienas politinio susidorojimo su nepaklususiais sistemai, atvejis.


Ieškant teisingumo, visų žvilgsniai nukrypo į Prezidentę, kuri iki šiol laikyta šviesa tunelio gale. Tačiau Jos ekscelencija, pradžioje kadencijos paskelbusi kovą su korupcija, šiandien, greičiausiai, pati yra apsupta padlaižių, dirbančių sovietmečio principu, pagal kurį didžiausia dorybė – paklusnumas aukščiau stovinčiam: TYLĖK, NEMATYK, NEGIRDĖK – kaip neteisingai ar neteisėtai elgiasi tavo viršininkas ar ministras.


Man labai gaila, kad ne tik kai kurios politinės jėgos Seime, be ir pati Prezidentūra pamynė kertinę visuomenės vertybę – ŽMOGAUS TEISES, ir nesiteikė išklausyti ne tik neteisingai nukentėjusių sąžiningai dirbusių pareigūnų, bet ir juos stojusių ginti Seimo narių. Jos ekscelencija iki šiol susitinka ir tariasi beveik išskirtinai tik su LIC‘o atstovais ir jų prisidirbusiu ministru. Teko girdėti, kad net ir premjerui kartą teko apsisukti nuo slenksčio ir grįžti iš kur atėjus, kai atvykus pas ponią Prezidentę, jį pasitiko necenzūrinių žodžių lavina.

 

Belieka konstatuoti, kad mes išties gyvename šalyje, kurioje klesti tik viena kultūros šaka – SLAPTŲ PAŽYMŲ IR KALTUMO PREZUMPCIJOS KULTŪRA.

Šalyje, kurioje viešųjų pirkimų, privataus verslo ar atskirų žmonių likimai yra sprendžiami specialiųjų tarnybų pagalba.

Šalyje, kurioje aukščiausi šalies vadovai, tiesiogiai valdantys šias tarnybas, nemato reikalo paaiškinti savo sprendimų, nes nesijaučia atskaitingais visuomenei.

Esu čia – su Jumis – todėl, kad bijau. Tačiau bijau ne plytos, kuri gali netyčia nukristi ant galvos ar žolės, kuria galiu berkalbėdamas paspringti. Bijau, kad FNTT pareigūnus ištiks toks pat likimas, koks ištiko ne vieną pareigūną iki šiol, ir bijau, kad jeigu tam nebus padarytas galas dabar – ateityje pasipriešinti „klanui“ bus žymiai sunkiau.


Kasdien susitinku su žmonėmis, kurie iš arti susidūrė su politinių ambicijų ir įtakos demonais ar patys atliko tragiškus vaidmenis „slaptų pažymų“ ir „žiniasklaidos smegenų plovimo“ spektakliuose. Manau, kad dauguma Jūsų pažįstate bent vieną tokį žmogų. Todėl KVIEČIU – nebūkim abejingais, nes niekas kitas, o tik mes patys galime pakeisti savo likimą.


Turime siekti, kad valstybės tarnybos pareigūnai nebūtų aukštesnių jėgų marionetės, kurioms padorumas, sąžinė ir garbė yra tapę tuščiais žodžiais.

Teisinės valstybės teismuose turi triumfuoti teisingumas, o ne šalis, pasisamdžiusi brangesnį advokatą.

Lemiamais istorijos momentais lietuviai buvo tie žmonės, kurie rinkosi kovą, o ne tylų pasitraukimą ir susitaikymą. Noriu tikėti, kad tokie esme ir šiandien. Demonai, su kuriais susiduriame šiandien, yra kur kas pavojingesni, nes tai nėra išorės priešai, kurie mus vienytų – tai jėgos, kurios mus mėgina skaldyti iš vidaus – mūsų vidaus priešai.

Savo kalbą noriu baigti sarkastiškomis eilėmis, pasiskolintomis iš kadaise populiaraus jumoro leidinio „Šluota“. Jos buvo aktualios Sausio 11-tąją, jos aktualios ir dabar:


Įrodyt kito pavyzdžiu galiu

Ir savo kailiu išbandžiau ne kartą –

Nesąmonė prieš tanką su peiliu,

Bet jei labai užsidegi – tai verta!
Andriaus Vaitkevičiaus/15min.lt nuotr.  / Protestuotojai Nepriklausomybės aikštėje

 


adminDrauge su Tautos atstovais tūkstantiniame mitinge „Už teisingumą“ Vilniuje

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *