Kovo 11-toji – tik tarpinė stotis lietuvių kovoje dėl nepriklausomybės?

Žengdama į trečiąjį atkurtosios nepriklausomybės dešimtmetį, Lietuva viltingai žiūri į ateitį. Ko vertos skausmingos mūsų istorijos pamokos ir kaip jas vertinti šiandien?

 

Prisiminkime pirmąją Lietuvos Respubliką. 1917 m. rusėjo 18 d. Vilniuje etnografinės Lietuvos apskričių delegatų konferencija išrinko Lietuvos Tarybą, kuri 1918 m. vasario 16 d. paskelbė atkurianti nepriklausomą, demokratiniais pagrindais veikiančią Lietuvos valstybę. Lietuva tokiu būdu nusikratė Vokiečių okupacinės valdžios.

Deja, gležnos valstybės saugumui grasino nedraugiški kaimynai – Lenkija, vėliau Vokietija. Galiausiai ją okupavo ir aneksavo Tarybų Sąjunga.

 

1990 m. pradžioje Lietuvos valstybingumas atkurtas rinkimų keliu, Tautos mandatą suteikus Lietuvos TSR Aukščiausiajai Tarybai, kuri kovo 11–tąją paskelbė atkurianti nepriklausomą, demokratinę Lietuvos Respubliką. Taip nusikratyta Sovietų okupacine valdžia ir dar kartą įtvirtintas šimtmečiais savo nepriklausomybę gynusios Tautos suverenumas.

 

Šiandienos revoliucijų ir valdžios perversmų Viduržemio jūros regione fone abu Lietuvos nepriklausomybės aktai atrodo tiek beatodairiškai drąsūs, tiek neįtikėtinai sėkmingi – abiem atvejais Lietuva nusikratė okupacinių režimų šalyje šeimininkaujant svečioms kariuomenėms, neturint praktiškai jokios karinės galios ir praliejus santykinai nedaug taikių piliečių kraujo.

 

Tačiau ar šiandien drąsiai galime sakyti, kad esame nepriklausomi ir saugūs? Viena vertus, tam yra visos objektyvios prielaidos: Lietuva šiandien yra demokratinė teisinė valstybė, tapusi ne tik Šiaurės aljanso (NATO), bet ir Europos Sąjungos (ES) nare, joje gerbiamos berods visos svarbiausiosios Tarptautinėje žmogaus teisių konvencijoje įtvirtintos teisės. Kita vertus, iki šiol energetiškai esame visiškai priklausomi nuo Rusijos, o narystė ES, deja, nesustiprino mūsų derybinių galių derantis dėl energetinių išteklių importo kainų. Be to, praradome atominę jėgainę ir iš elektros energijos eksportuotojų tapome importuotojais.

 

Ir vis tik labiausiai nerimą man kelia ne išorės, o vidaus grėsmės: didėjanti įtampa tarp socialinių grupių ir pjaunantis demokratijos šaknis piliečių abejingumas. Tuo pasinaudoję į politikos areną vis aršiau ir vis atviriau veržiasi didžiųjų Lietuvos kaimynių proteguojamos interesų grupės. Kol mes, lietuviai, žvalgomės sotesnio duonos kąsnio svetur, persekiojam savo kaimyną už numintą morką ir sprendžiame svetimų gyvenimų intrigas, interesų grupių kirminai graužia mūsų gerovės šaknis…

 

Taigi, nors šiandien džiaugiamės gyvendami de jure nepriklausomoje Lietuvoje, tikėdami, kad skausmingi tvirtybės ir pasiaukojimo išbandymai jau praeityje, de facto vis dar esame pažeidžiami ir turėtume būti budrūs, kad išsaugotume tai, ką taip sunkiai išsikovojome. Kiekvienam lietuviui labiausiai norėčiau palinkėti solidarumo, įžvalgumo, pilietiškumo ir vienybės – gyvenkime ir stenkimės dėl savo ir savo vaikų ateities.

 

 

adminKovo 11-toji – tik tarpinė stotis lietuvių kovoje dėl nepriklausomybės?

Comments 1

  1. ???

    Labai graziai parasyta. Mes stengiames, dirbame, kuriame, balsuojame jau 3-ia desimtmeti ir kaip manote kokie rezultatai? ka mes turime siandiena? kokias garantijas? nemokomas mokslas, visiems prieinamas gydymas, visiems pasiulyta darbo pagal poreikius ir galimybes ir uz ji gauname atitinkamas pajamas minimali alga siandienas1000 euru, musu seimas dirba garbingai ir saziningai, kuria darbo vietas visiems dirbantiesiems,isgyvendino korupcija ir pasieke visisko skaidrumo riba. Mes nestreikuojame, mes uz seima ir dziaugiames, kad seime vis daugiau milijonieriu, nes greitai ir mes tokie busime, nes seimas skolina pinigus musu labui ir jau paskolinta 70 milijardu,o dar ir mokesciu kiek surinkta? paprasykite ir nedelsiant bus igyvendintas projektas eksperimentinio ukio ir bus darbo vietu ir pelno o jei pasitvirtins isteigs ir daugiau. Cia juk milijonas nieko nereiskia-i ta puse ar i kita?/ Kai pastatysime atomine elektrine, tai avarijos atveju atsiras laisvos zemes eksperimentuoti.Japonai jau skelbia,kad atominis saugumas auksciau visko,o tai reiskia,kad saugaus atomo nera ir reikia tokiu ,kaip atominiu elektriniu atsisakyti. is Fukushimos evakuota 80.000 zmoniu, o jiems reikejo suteikti gyvenamasias salygas ir kitas, kurias jie prarado/ priimkime sprendimus siandiena tokius,kad ryt nereiketu gailetis.As gyvenau ir TSRS ir gyvenu laisvoje Lietuvoje,bet dabar, matydamas kas vyksta as prarandu ramybe, ko nepasakyciau apie senesnius laikus. Zinau viena – kas dirba, tas neprapuls, bet nereikia nuo dirbanciuju numauti paskutines kelnes. Koks sukurtas didziulis kontroles aparatas tikrinti ar teisetai zmones dirba. Juo daugiau biurokratu tuo sunkiau reikes dirbti ir kazin ar Jus sulauksite pensijos, nes i Pensija Jus isleis tik sulaukus tokio amziaus kiek vidutiniskai yra musu pragyvenimo amziaus vidurkis, o tai reiskia mokek, bet tau nereikes pensijos, nes tu busi jau mires. O cia tai tikra demokratija!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *